Neft Fondu Azəri-Çıraq-Günəşli və Şahdəniz üzrə gəlirlərini açıqladı - 158 MİLYARD DOLLARI AŞIB
İndiyədək Dövlət Neft Fondu Azəri-Çıraq-Günəşli (AÇG) və Şahdəniz üzrə 158 milyard 146 milyon dollar gəlir əldə edib.01 Noyabr 2021-ci il tarixinə Azəri-Çıraq-Günəşli (AÇG) və Şahdəniz üzrə gəlirlər açıqlanıb.
Dövlət Neft Fondundan Marja-ya daxil olmuş məlumata görə, 2001-ci ildən etibarən, 01.11.2021-ci il tarixinə AÇG yatağı üzrə əldə olunan ümumi gəlirlər 154 milyard 17 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
01.01.2021-01.11.2021 dövründə (10 ayda) AÇG yatağından 4 milyard 612,1 miylon ABŞ dolları gəlir əldə edilib.
01.11.2021 tarixinə, 2007-ci ildən etibarən Şahdəniz yatağı üzrə qazın və kondensatın satışından əldə olunan ümumi gəlirlər 4 milyard 129 milyon ABŞ dolları olub. Şahdəniz yatağından (qaz və kondensat) 11.01.2021-01.11.2021-ci il dövründə (cari ilin 10 ayında) 461 milyon 921 min ABŞ dolları, o cümlədən, Şahdəniz yatağı üzrə kondensatın satışından 135 miylon 235 min ABŞ dolları gəlir götürülüb.