Fed-in mesajı: vəziyyət sabitdir, “avtopilot” rejimində davam edirik
Artan inflyasiya Mərkəzi Bankı narahat etmir, faiz dərəcələrini artırmaq isə “hələ tezdir”.ABŞ Mərkəzi Bankı (Fed) və Federal Açıq Bazar Komitəsi iki gün davam edən fiskal siyasət müzakirələrindən sonra mətbuata açıqlama veriblər.
Marja xəbər verir ki, gözlənildiyi kimi, qısamüddətli faiz dərəcələrinin hazırkı həddə - sıfıra yaxın səviyyədə saxlanılması və hər ay ən azı 120 milyard dollarlıq istiqraz və digər borc öhdəliklərinin alınmasının davam etdirilməsi əsas qərarlar sırasındadır.
Fed rəhbəri Cerom Pauell açıqlamasında iqtisadiyyatın sürətli bərpa tempi götürməsinə baxmayaraq, bu prosesin hələ də “hamar və tam olmadığını” bildirib, həmçinin növbəti aylarda inflyasiyanın artacağını qeyd edərək, bunun “qiymətlərdə birdəfəlik artımlarla bağlı baş verdiyini, yalnız müəyyən keçid təsirlərə malik olacağını” vurğulayıb.
Qurum rəsmisi vaksinləşmə prosesinin sürətinə və ötən ay 1 milyon yeni iş yerinin açılmasına baxmayaraq, Mərkəzi Bankın hələ iqtisadi stimullaşdırma tədbirlərini azaltmaq və ya dayandırmaq fikrində olmadığını qeyd edib: “Bizim bundan sonra da əhəmiyyətli dərəcədə irəliləyiş müşahidə etməyimiz müəyyən vaxt aparacaq”.
Pauel son cümləsi ilə Federal Açıq Bazar Komitəsinin bəyanatını təkrarlayıb. Komitənin açıqlamasında bildirilir: “Vaksinləşmə və güclü siyasi dəstək fonunda iqtisadi aktivlik və məşğulluq göstəriciləri yaxşılaşıb. Pandemiyadan daha çox əziyyət çəkən sahələr hələ də zəif olaraq qalır, lakin irəliləyiş nümayiş etdirirlər. Ümumi maliyyə şəraiti əlverişlidir, bu da iqtisadiyyata dəstək və ABŞ ev təsərrüfatlarına və biznesə kredit axını siyasətinin təzahürləridir”.
Komitənin bəyanatı Kommersiya Departamentinin birinci rübün iqtisadi göstəricilərini, o cümlədən ÜDM rəqəmlərini açıqlamasından bir gün öncəyə təsadüf edib. Eskpertlər ÜDM-in 6,5% səviyyəsində artacağını proqnozlaşdırır. Mart ayı üzrə açıqlanan istehlak qiymətləri indeksi inflyasiyanın 2,6% təşkil etdiyini, bunun isə 2018-ci ilin avqustundan etibarən ən iri illik artm olduğunu göstərir. Goldman Sachsın proqnozları inflyasiyanın 2024-cü ilə qədər Fed-in hədəflədiyi səviyyədə qalacağını, 2021-ci ilin sonuna 2,05%, növbəti 3 il ərzində isə müvafiq olaraq 2, 2,1 və 2,2% təşkil edəcəyini ehtimal edir.