Dünya birjalarında risk iştahı artıb
Dünyanın ikinci ən böyük iqtisadiyyatına sahib Çindən müsbət fundamental göstəricilərin açıqlanması, dünya birjalarında risk iştahının artmasına səbəb olmuşdur. Avropa və Amerikanın fond indeksləri ilə yanaşı, EUR/USD, GBP/USD və neftin qiymətində bahalaşma müşahidə edilir. Qızılın qiyməti də dolların təzyiq altında qalması fonunda dəyər qazanmaqdadır.
Bazarlara yanaşma hazırda həssas olsa da, müqavimət səviyyələrinin qırılması ilə ticarət aktivliyi də güclənəcəkdir. Dolların avro və funt kimi valyutaların təsiri altında ucuzlaşmasının səbəb isə Avropa (AMB) və İngiltərə (BoE) mərkəzi banklarının daha erkən faiz artımına gedə biləcəkləri ehtimallarıdır. Bu mənada AMB-nin cümə axşamı verəcəyi açıqlamalarına kimi investorların ticarət aktivliyi bu gün də məhdud qala bilər. Bununla yanaşı, bu gün Bakı vaxtı ilə saat 14:00-da dərc ediləcək "ZEW" Avropa araşdırma mərkəzinin iqtisadi indikatoru da böyük maraqla gözlənilməkdədir, qiymətlərə təkan verə bilər.
İtaliyada yeni hökümətin qurulması prosesi və Avroqrupun toplantısı fonunda açıqlamalar da diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır. İtaliyada Konte parlamentin aşağı palatasında etimad səsverməsində etimadı qazandıqdan sonra Senatdan da keçməli olacaqdır. Avropanın maliyyə nazirləri isə bazar ertəsi Avropanın dayanıqlılığın daha da möhkəmləndirilməsini, xüsusilə də Amerika ilə münasibətləri və avronun beynəlxalq valyuta kimi gücləndirilməsini müzakirə ediblər.