Qazaxlı sahibkar alma bağını genişləndirəcək
Qazax rayonunda 1303 hektar meyvə bağı var ki, onlardan 1264 hektarı bar verəndir. Bu bağların 325 hektarı üzüm, qalanı isə alma, armud və digərləridir. Hazırda rayonda alma yığımı davam edir. Müxtəlif alma növlərinin becərildiyi bağlardan yüksək məhsul əldə edilir.
Fermer Qədir Mustafayev deyib: “Bir hektar alma bağım var. Bağa aqrotexniki qaydada qulluq etdiyimizə görə bol məhsul yetişdirmişik. Alma bağında qızıləhmədi, beş guşəli və digər alma sortları var. Alma yığımı davam edir. Sahələrdə hələ bol məhsulumuz var. Məhsulun satışında da problem yaşanmır. Müştərilər elə sahədəcə alırlar.”
O bildirir ki, meyvə bağından bol məhsul əldə etmək üçün, ilk növbədə, ağaclara qulluq edilməli, gübrələri və suyu vaxtında verilməlidir. Aqrar sahəyə göstərilən dövlət dəstəyindən ruhlanan fermer alma bağını gələcəkdə bir qədər də genişləndirməyi planlaşdırıb.
Meyvə yığıldıqdan sonra bir hissəsi yerindəcə satılır. Müəyyən hissəsi isə soyuduculara yığılıb qışa saxlanır. Sahibkarın bağında mövsümdən asılı olaraq 10 nəfərə kimi mövsümü işçi çalışır. İşçilər nəqliyyat vasitəsi və yeməklə təmin olunurlar. Sahibkar payızda bağda daha 150-200 ağac əkməyi nəzərdə tutur.